DİSK: İş kazalarının yüzde 90’ı kayıt dışı

iş kazası, disk, iş güvenliği uzmanlığı, osgb

İSTANBUL- Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Türkiye’de yaşanan iş cinayetlerini ve işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında yaşanan sorunları ortaya koyan bir araştrma hazırladı. TÜİK, SGK, ILO ve Eurostat verilerinin kullanıldığı araştırmada çarpıcı sonuçlara ulaşıldı.

İŞ KAZALARINDA KAYIT DIŞILIK YÜZDE 90

Rapora göre; Türkiye’de her saat 80 iş kazası yaşanıyor. Yılda 706 bin işçi, iş kazası gerçeği ile yüzleşiyor. Her 10 iş kazasından yalnızca bir tanesi SGK kayıtlarına yansıyor. Son yayınlanan SGK istatistiklerinde 2012 yılı için iş kazası sayısı sadece 74 bin 871 iken TÜİK 2013 verilerine göre bu rakam 706 bin olarak görülüyor. İki veri arasında zamansal uyumsuzluk bulunsa da, aradaki devasa fark kayıt dışı iş kazalarının ne kadar yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

TÜİK verilerine göre iş kazalarının sayısı SGK verilerinin yaklaşık 9,5 katı. Aynı veriye göre her 100 kayıtlı iş kazasının yaklaşık 1’i ölümlü olarak gerçekleşiyor. Söz konusu oran TÜİK verilerine yansıtıldığında 2002 yılı için iş cinayetinde yaşamını yitirenlerin olası sayısı 7 bine kadar ulaşıyor.

İŞ CİNAYETLERİ ÜÇTE BİR ARTTI

DİSK-AR raporuna göre; 2002-2005 yıllarında ortalama kayıtlı iş cinayeti sayısı 898 iken 2006-2012 yıllarında bu sayı 3’te 1 oranında artarak bin 223’e ulaştı. Her üç kayıtlı iş cinayetine bir yenisi eklenmiş durumda. AKP hükümetleri döneminde resmi rakamlarla 11 bin 282 kişinin iş cinayetlerine kurban gittiği belirtiliyor ancak kayıt dışı iş kazaları dikkate alındığında ölenlerin sayısının on binlerce kişi olması tahmin ediliyor.

ÇALIŞMA HAYATI CEHENNEM

İşe bağlı sağlık problemi yaşayanların sayısı 895 bin kişi. Çalışanların yüzde 80’i fiziksel sağlığını, yüzde 9’u ruhsal sağlığını olumsuz etkileyecek etmenlerle birlikte çalışıyor. Yüzde 19 kaza riski ile çalışırken, yüzde 14 kimyasal madde, toz duman veya zararlı gazlara maruz kalıyor. Yüze 15 ise zor duruş şekline veya harekete maruz kalıyoruz. Her yüz çalışandan 7’si zaman baskısı ve aşırı çalışma yükünün basıncı altında ruhsal sorunlar yaşıyor.

İŞ GÖRMEYECEK OLANLARIN SAYISI BİR YILDA 100 BİNİ AŞIYOR

Rapora göre, 2012-2013 dönemi arasında iş kazası sonucunda 3 gün ve üzeri iş yerinden uzak kalacak şekilde yaralananların sayısı 299 bin, meslek hastalığı sonucu aynı sürelerle işten uzak kalanların sayısı 162 bin. Geçirdiği kaza/sağlık sorunu nedeniyle yeniden işe başlayabileceğini düşünmeyenlerin sayısı 1 yıl içinde, iş kazası geçirenler için 9 bin, işe bağlı sağlık sorunu yaşayanlarda 117 bin kişi. SGK kayıtlarına göre kalıcı iş görmezlik sorunu yaşayanların sayısı 62 bin.

Madenciler en çok iş kazası ve sağlık sorunu yaşayan işçiler. Her 10 işçiden biri yıl içinde iş kazasına muhatap kalıyor, her 20 işçiden biri işe bağlı sağlık sorunu ile karşılaşıyor.

MADENCİLİKTE TAŞERON YAYGINLAŞIYOR

Riskli bir alan olan madencilik sektöründe taşeron işçi sayısındaki artış dikkat çekiyor. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu bünyesinde resmi olarak 6 bin 678 taşeron işçi çalışıyor. TKİ’deki kadrolu işçi sayısı ise 2012 yılında 4 bin 575 idi. Raporda, sektörde taşeron çalıştırmanın genel bir hal aldığı belirtilirken, “Soma örneği ise taşeron çalışmanın resmi kayıtların çok ötesinde bir yaygınlığa sahip olduğunu göstermektedir” denildi.

DİSK-AR raporunda, Devlet Denetleme Kurulu raporlarındaki rödovansla işletilen madenlerde koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yerleşmediği, metan gazı ve göçük risklerine karşı tedbirlerin yeterince alınmadığı tespitlerine yer verildi.

ÖLÜMLER ÇİN’DEN 6 KAT, ABD’DEN 361 KAT FAZLA

2008 yılı verilerine göre, Türkiye’de milyon ton taş kömürü üretimi başına düşen ölüm sayısı Çin’den 6 kat, ABD’den 361 kat daha fazla. DİSK-AR, bu durumu “denetimsizlik ve denetimden kaçmanın bir aracı olarak kullanılan taşeron düzeninin eseri” olarak değerlendirdi.

MADENLERDE HER YIL ORTALAMA 43 KİŞİ ÖLDÜ, ORAN ARTTI

Resmi kayıtlara göre son 10 yılda madenlerde yaşanan iş kazalarında her yıl ortalama 43 kişi hayatını kaybetti. Sektörde iş kazası oranı 2002-2012 döneminde 2,5 kat arttı. AKP döneminde yaklaşık her 3 iş kazasına ilave olarak yeni bir iş kazası gerçekleşti. İş kazalarında madencilik sektörün payı 2009-2012 yılları arasında 2002-2008 yıllarına göre yüzde 8’den yüzde 13’e yükseldi.

ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARINDA AVRUPA’YI YEDİYE KATLIYOR

AB üyesi 27 ülke için ortalama iş cinayeti oranı istihdam edilen 100 bin kişi başına 2,1 iken, Türkiye’de bu oran 14,3. Yani yaklaşık 7 kat fazla. iş cinayeti oranın en düşük olduğu ülke yüz binde 0,9 ile Hollanda. Hollanda’yı yüz binde 1,2 ile Almanya ve İsveç takip ediyor. Hollanda ile Türkiye arasındaki fark 16 kata ulaşıyor. Türkiye’ye iş kazası oranında en yakın ülke olan Kıbrıs’ta ise bu oran Türkiye’nin yaklaşık üçte biri kadar. Türkiye madencilik sektöründe AB-27 ülkelerinin ortalama değerinden 16 kat daha fazla ölümlü iş kazası ile karşılaşıyor.

Türkiye ILO tarafından sağlanan veri tabanında 2011 yılı için madenlerde ölümlü iş kazası sıklığı oranında verisi olan ülkeler arasında birinci sırada.

ileDÄ°SK: Ä°ÅŸ kazalarının yüzde 90’ı kayıt dışı | YALIN OSGB.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s